Vybudovanie elektrickej prípojky

Elektrická prípojka

Elektrická prípojka patrí medzi najhlavnejšie časti stavby. Je to srdce domu, bytu či iného objektu. Pri realizácií elektrickej prípojky je dôležité postupovať podľa zásad a smerníc, ktoré Vám Váš distribútor uvádza v zmluve o pripojení. V našom článku vybudovanie elektrickej prípojky si rozanalyzujeme jednotlivé postupy a, ako sa vyhnúť chybám.

Pri realizovaní prípojky od A po Z sa obráťte na nás kontak TU

Zoznam:

  • Akú elektrickú prípojku zriadiť
  • Zmluva o pripojení odberného elektrického zariadenia
  • Vypracovanie projektovej dokumentácie
  • Vybudovanie elektrickej prípojky
  • Osadenie elektromerového rozvádzača
  • Povinnosti žiadateľa
  • Revízna správa elektrickej prípojky OP a OS
  • Plán skutočného vyhotovenia elektrickej prípojky
  • Pripojenie prípojky a revízna správa
  • Prekládka elektromera
  • Záver
Skrinka elektromera

Akú elektrickú prípojku zriadiť

V bežných podmienkach sa bavíme len o dvoch druhoch elektrických prípojok. Ide o elektrickú prípojku s jednotarifným meraním alebo dvojtarifná elektrická prípojka. Rozdiel medzi týmito druhmi prípojok nie je každému jasný. Tak poďme pekne od začiatku:

Elektrická prípojka jednotarifná

Skrinka pre elektromer jednotarif

Ide o spôsob napájania objektu a odber z distribučnej siete. V neposlednom rade je tu rozdiel aj v type elektromerovej skrinky. Jednotarifné meranie je zjednodušene povedané to, že platíte v každej sekunde v dni rovnakú cenu za elektrickú energiu. Cena sa nezvyšuje ani neznižuje počas celého dňa. Je to, teda spôsob odberu elektrickej energie za konštantnú cenu. Elektromerová skrinka pri jednotarifnom meraní spotreby elektrickej energie je v zásade menšia. Pri kúpe elektromerovej skrinky je nutné uvádzať predajcovi o aký ide typ merania. Ako pri každej elektromerovej skrinke platia isté zásady, ktoré distribútor elektrickej energie vyžaduje. V každej zmluve o pripojení je detailne popísané o aké zásady ide. V praxi sa o to nemusíte zaujímať skôr je to na pleciach projektanta, ktorý Vám vypracováva projektovú dokumentáciu k elektrickej prípojke.

Elektrická prípojka dvojtarifná

Skrinka pre elektromer dvojtarif

Ide o spôsob napájania objektu a odber z distribučnej siete. V neposlednom rade je tu rozdiel aj v type elektromerovej skrinky. Dvojtarifné meranie je zjednodušene povedané to, že neplatíte počas dňa 24.h stále rovnakú sadzbu za elektrickú energiu. Ste rozdelený do dvoch tzv. taríf. Ľudovo sa tomu u nás na Slovensku hovorí denný a nočný prúd. Samotná táto zvyklosť nám našepkáva, že tu ide o dve rôzne tarify merania. Denná cena je v zásade drahšia ako nočná. Tento druh odberu je vhodný pre domácnosti, firmy alebo väčšie objekty, ktoré majú pomerne veľký odber. V konečnom dôsledku sa im to oplatí z pohľadu ceny. Tento princíp však neplatí pre bežné domácnosti nakoľko nemajú tak veľké odbery. Pri inštalácií dvojtarifného merania spotreby elektrickej energie nastáva pre bežné domácnosti paradox, a to taký, že pokiaľ nemáte veľké odbery samotné dvojtarifné meranie Vás nakoniec víde drahšie, ako jednotarifné meranie nakoľko spadáte do inej skupiny odberateľa. Pri dvojtarifnom elektromeri sa inštaluje elektromerová skrinka s väčšími rozmermi ako v prípade jednotarifného odberu.

Zmluva o pripojení odberného elektrickeho zariadenia

Zmluva o pripojení odberného elektrickeho zariadenia

Žiadateľ podá žiadosť online sám alebo prostredníctvom zastupujúcej osoby. Radi Vám pomôžeme všetko zabezpečiť klikajte TU. V žiadosti vyplníte potrebné údaje, ktoré sú potrebné pre dodávateľa elektrickej energie či už ide o ZSE, SSE alebo VSE. Váš dodávateľ po spracovaní údajov Vám zašle zmluvu o pripojení odberného elektrického zariadenia, v ktorej sú všetky potrebné údaje k realizácií projektu. Tento dokument slúži projektantovi, ako základný kameň pri tvorbe projektu elektrickej prípojky. V zmluve sú uvedené všetky detaily, ako napríklad parcelné číslo, číslo podperného bodu z ktorého sa budete napájať inakpovedané (číslo stĺpu) a definovanie hlavného istiaceho prvku ktorý sa umiestňuje v rozvodnej skrinke elektromera môže ísť napríklad o 25A istič s charakteristikou B.

Vypracovanie projektovej dokumentácie

Vypracovanie projektovej dokumentácie

Projektová dokumentácia je mimoriadne dôležitou súčasťou celej realizácie elektrickej prípojky. Práve táto dokumentácia sa zameriava na to, aby sa dodržali všetky platné normy v danom čase a, aby ste vedeli detailne dať vyhotoviť prípojku odborníkom. Projektová dokumentácia by mala obsahovať všetky dôležité časti, ako napríklad nákresy vedenia vodiča a trasy, nákres schémy tarifu, popis vodičov, ktoré vám budú napájať elektromer a objekt, podrobný popis osadenia elektromera, uzemnenie elektromera. Pozor uzemnenie elektromera je dôležitá súčasť výstavby a nakoľko nie každý má doma revízny merací prístroj na meranie zemných odporov odporúčam vyhotovenie elektrickej prípojky dať zrealizovať skúsenej firme, ktorá má s elektrickými prípojkami bohaté skúsenosti. Práve uzemnenie je srdcom celého projektu lebo tu dochádza k zmene elektrickej sústavy ktorá vám napája Váš domov. Ide tu o zmenu zo sústavy TN-C na sústavu TN-S. V dnešnej dobe každá rekonštrukcia musí zriadiť bod rozdelenia a vytvorenie sústavy TN-S. Preto sa neulakomte a radšej si dajte vybudovať elektrickú prípojku profesionálom. Radi Vám pomôžeme s realizáciou elektrickej prípojky od A po Z klikajte TU.

Vybudovanie elektrickej prípojky

Vybudovanie elektrickej prípojky

Elektrická prípojka sa nesmie konštruovať podľa vlastného uváženia. Musí sa dodržiavať postup, ktorý sa detailne popisuje v projektovej dokumentácií. Je dôležité sa striktne držať všetkých ustanovení, ktoré projektová dokumentácia obsahuje. Najdôležitejšie sú napríklad: Aký vodič povedie od stĺpa do Vášej elektromerovej skrinky. V akej hĺbke má byť uložený, aká chránička má tento kábel chrániť, aké lôžko sa vybuduje v zemi, akú fóliu treba umiestniť nad vodič v chráničke, koľko uzemňovacích tyčí je potrebné inštalovať do pôdy. Tu je nutné znovu pripomenúť, že túto časť musí realizovať profesionálna firma, ktorá si daný zemný odpor odmeria a v prípade vysokého zemného odporu musí prijať opatrenia na zabezpečenie optimálneho zemného odporu. To znamená konzultáciu s projektantom o zmene a spôsobu zemnenia alebo umiestniť do zeme viac uzemňovačov, ktoré zabezpečia primerané hodnoty. Radi Vám poskytneme všetko pri vybudovaní Vašej novej NN prípojky klikajte TU.

Osadenie elektromerového rozvádzača

Elektormerový rozvádzač sa nesmie umiestňovať podľa náhodnej úvahy.Umiestnenie podlieha presnému definovaniu zo strany projektanta kam a v akej pozícií sa elektromerová skrinka môže umiestniť. Z pravidla platí, že nesmie byť nižšie, ako 60cm nad finálnym upraveným terénom a musí byť od elektromerovej skrinky voľný priestor minimálne 80cm z dôvodu manipulácie a obsluhovania zariadenia. Toto je len zlomok dôležitých nariadení, ktoré treba dodržať. Projekčná dokumentácia je práve na to, aby zhotovovateľovi poskytla všetky potrebné údaje na zhotovenie. Elektromerový rozvádzač môže byť, ako sme spomínali vyššie jedno tarifný, čiže menšia skrinka alebo dvojtarif väčšia skrinka. Skrinky kúpite s okienkom na displej meracieho zariadenia (tzv. hodín) alebo bez. Odporúčame s okienkom aj keď je cena o niečo drahšia z dôvodu toho, že pracovníci, ktorí odpisujú stav elektromera nemusia zakaždým otvárať a tak mechanicky namáhať súčasti elektromerovej skrinky. Osadenie elektromerového rozvádzača Vám radi zrealizujeme klikajte TU.

Povinnosti žiadateľa

Žiadateľ je povinný v plnej miere akceptovať všetky smernice, ktoré mu boli predostrené v zmluve o pripojení a ktoré sú v projektovej dokumentácií. To znamená spôsob osadenia, druh a typ istiaceho prvku tzn. Istič. Ďalej žiadateľ musí zabezpečiť :

  • vypracovanie projektrovej dokumentácie
  • vybudovanie elektrickej prípojky
  • osadenie elektromerového rozvádzača
  • osadenie hlavného ističa vyhotovenie krytu svoriek hlavného ističa a všetkých nemeraných častí tak, aby boli plombovateľné
  • vybudovanie miesta spotreby za elektromerom

Ďalej Vy, ako žiadateľ ste povinný udržiavať vaše elektroenergetické zariadenia v technicky zodpovedajúcom stave, tak, aby vyhovovali požiadavkám, ktoré sú stanovené platnými právnymi predpismi a technickými normami tak, aby chránili život zdravie alebo majetok osôb a nespôsobovali poruchy v distribučnej sústave. Ďalej Doručiť plán skutočného vyhotovenia, dodržať technické podmienky prevádzkovateľa distribučnej sústavy.

Revízna správa elektrickej prípojky OP a OS

Rvízna správa je neoddeliteľnou súčasťou celého procesu výstavby elektrickej prípojky. Je dokladom ktorý vystavý revízny technik a odzrkadľuje skutočnosť prípojky. Revízna správa elektrickej prípojky obsahuje záznam o meraniach, ako napríklad : meranie izolačného stavu vodičov alebo odpor uzemnenia. Tieto merania sú veľmi dôležité nakoľko preverujú či vyhotovenie je v súlade s platnými normami Slovenskej republiky. Pri dodržaní všetkých náležitostí by mala byť elektrická prípojka schopná bezpečnej prevádzky. Revíznu správu vykonáva kvalifikovaná osoba s príslušným vzdelním “paragraf 24” ktorá vykoná odbornú skúšku a odbornú prehliadku elektrickej prípojky. Radi Vám vyhotovíme revíznu správu klikajte TU

Plán skutočného vyhotovenia elektrickej prípojky

Tento dokument vyhotovuje projektant. Jedná sa o zaznačenie skutočného stavu elektrickej prípojky. Tento dokument odzrkadľuje skutočný stav kde je umiestnená elektromerová skrinka, ako hlboko a na akom mieste sa nachádza vodič napájajúci elektromer zo stĺpu, aký druh vodičov sa použil v skutočnosti, aký je hlavný istič v prípojkovej skinke alebo koľko uzemňovacích tyčí sa použilo na prizemnenie prípojky. Tento projekt Vám radi vyhotovíme klikajte TU

Pripojenie prípojky a revízna správa

Samotné pripojenie na distribučnú sieť realizuje Váš dodávateľ. V stanovenom čase podľa dohody k Vám pracovníci distribučnej siete prídu zapojiť kábel, ktorý je pripravený na zapojenie na podprernom bode podľa zmluvy o pripojení. Revízna správa elektrickej prípojky je mimoriadne dôležitou časťou celého projektu. Táto správa je potrebná pre získanie informácie či je dané zariadenie schopné prevádzky a, či sa zariadenie môže bezpečne používať v plnom rozsahu. Revíznu správu elektrickej prípojky Vám radi zabezpečíme klikajte TU.

Prekládka elektromera

Táto problematika je pomerne častá. V starších domoch sa realizovali prípojky zásadne v objektoch. A však takýto druh umiestnenia elektromera je už dnes minulosťou. Podľa nových STN noriem sa má vyhotovovať elektrická prípojka výhradne na hranici pozemku v plote. Prekládka elektromera prebieha pomerne jednoducho. Stačí podať žiadosť u distribučnej spoločnosti. Distribučná spoločnosť Vám zašle zmluvné podmienky rovnako ako pri novej prípojke. Nastáva rovnaký postup vypracovanie projektovej dokumentácie elektrickej prípojky, realizácia, revízna správa, a niekedy plán skutočného vyhotovenia. Radi sa Vám postaráme o prekládku od A po Z klikajte TU

Záver

Elektrická prípojka je srdcom každého objektu. Treba si dať záležať na jej vyhotovení a dbať na všetky postupy, ktoré Vám zadá distribútor a projektant. Iba v takom prípade máte istotu, že vaša prípojka bude spĺňať všetky moderné predpisy a bude podľa najnovších noriem spĺňať všetky podmienky, ktoré sú uvádzané v STN a zákonoch SR.

Radi Vám zhotovíme elektrickú prípojku na kľúč a postaráme sa o všetko od A po Z.

Pre cenovú ponuku klikajte TU

Alebo nás kontaktujte prostredníctvom emailu, telefónneho čísla.